I dag åbner lotteriet til deltagelse i CPH Marathon 2027 – men som medlem af en DAF-klub har du en fordel:
Alle DAF's klubber er garanteret at kunne købe startnumre til klubbens medlemmer, som derfor ikke behøver at deltage i lotteriet. DAF forventer at kunne imødekomme alle ønsker om startnumre. Skulle efterspørgslen mod forventning overstige udbuddet, forbeholder Dansk Atletik sig retten til at justere antallet af tildelte startnumre i forhold til klubbens medlemsantal.
Deadline for tilmelding: 28. maj.
Prisen for et startnummer: 995 kr. plus 20 kr. i administrationsgebyr
Sådan foregår det:
Tilmelding via klubmodulet er en anmodning om at reservere et startnummer. Når klubben har fået bekræftet, hvor mange startnumre vi får, vil du blive orienter og skal herefter selv registrerer dig. Hvis der er flere tilmeldte end startnumre, fordeles pladserne efter først-til-mølle-princippet.
Betaling sker først, når du får besked om, at der er reserveret et startnummer til dig. På nuværende tidspunkt er tilmeldingen ikke bindende.
Bemærk: Det er endnu ikke besluttet, hvor DM Maraton afholdes i 2027.